Mikotoksinai turi kancerogeninių savybių, jie veikia smegenų, nervų sistemos ląsteles, gali sukelti alergines ligas, paskatinti įvairias plaučių bei kvėpavimo takų ligas. Pelėsis neigiamai veikia ne tik kvėpavimo takus. Su maistu jis gali pakliūti į žarnyną ir kenkti virškinimo sistemai.

Apsinuodijimo pelėsiais simptomai būna įvairūs, kai kurie primena gripo, peršalimo simptomus, žmogaus kūną gali išberti.

Pelėsiai – tai grybai, kurių augimą lemia keli faktoriai: temperatūra, maisto medžiagos ir drėgmė. Kadangi grybai dauginasi tamsoje, jiems patinka drėgmė dėl kondensato (kartais ji atsiranda ir dėl nesandarių vamzdynų), vonioje jų aptinkama dažniausiai. Iš pradžių galima pastebėti juodų taškelių, tačiau vėliau, jei sąlygos palankios, kolonijos plečiasi.

Namų sąlygomis dažniausiai rekomenduojama pelėsių naikinimui naudoti vandeniu skiestą actą, tačiau jį dažnai neutralizuoja kalkės, kurių yra sienų ir lubų medžiagose. Be to, su actu pelėsiams patenka ir maisto medžiagos. Alkoholis ir chloro produktai taip pat neduoda ilgalaikių rezultatų.

Pelėsį efektyviai valo fungicidai, tačiau reikia atminti, kad jie turi toksiškų medžiagų, kurios gali sukelti pavojų sveikatai, jei bus naudojami patalpų viduje ilgą laiką. Nekenksmingiausias sveikatai būdas - pelėsį naikinti pasitelkus arbatmedžio aliejų. Stiklinei vandens - 15 lašų; šiuo tirpalu nupurkškite pelėsio pažeistas vietas. Jas galima valyti ir skalbimo miltelių bei sodos tirpalu (1 l karšto vandens - 10 g sodos ir pusė arbatinio šaukštelio skalbimo miltelių)

Visgi svarbiausias dalykas naikinant pelėsius - drėgmės kontrolė. Vonios kambaryje drėgnis neturėtų viršyti 55%, būtina oro cirkuliacija. Nakčiai palikite praviras vonios duris, kad iš patalpos išsisklaidytų garai ir šiluma. Jei traukos ventiliacijos kanale nepakanka, verta pagalvoti apie ventiliatorių, vėdinimo sistemos įrengimą ar drėgmės surinktuvą.

Vonios kambarį būtina nuolat kruopščiai valyti, pasiekiant tolimiausius kampelius, nes juose - puiki terpė pelėsiams maitintis ir daugintis.

P.S. Šviesa pelėsiui nepatinka, todėl jei dar tik mąstote apie nuosavus namus, ieškokite vonios kambario su langu arba viršutinei sienos daliai panaudokite stiklą - iš kambario sklindanti šviesa vonios kambariui suteiks erdvės pojūtį, o dieną ja naudojantis nereikės eikvoti elektros energijos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)